Vaktsineerimine

Vaktsiinid annava nakkushaiguste vastu loomuliku ja tõhusa kaitse.

Laste vaktsineerimine

Eesti riikliku immuniseerimiskava alusel vaktsineeritakse lapsi alates imikueast 11 nakkushaiguse vastu, mille põdemisel või levimisel võivad olla tõsised tagajärjed. Need haigused on tuberkuloos, B-viirushepatiit, rotaviirusnakkus, difteeria, teetanus, läkaköha, lastehalvatus, hemofiilusnakkus, leetrid, mumps ja punetised.

Patsiendi kulul (vaktsineerimise hinnakiri) on lapsi võimalik vaktsineerida ka teiste nakkushaiguste vastu nagu pneumokokknakkus, gripp, puukentsefaliit, A-hepatiit, B-hepatiit, inimese papilloomiviirusnakkus, meningokokknakkus, tuulerõuged jm.

Kuni kooliminekuni vaktsineerib lapsi pereõde või immuniseerimiskabineti õde. Kooliõpilasi vaktsineerib kooli tervishoiutöötaja.

Täpsemat infot vaktsineerimise kohta saate küsida perearstilt ja pereõelt, eriarstilt ja ämmaemandalt.

Vaktsiinidest põhjustatud kõrvaltoimed on enamasti kerged ja mööduvad. Pärast vaktsiinisüsti võib tõusta palavik ning süstekoht olla valus, punetav või turses. Tuberkuloosivaktsiini süstekohast võib tulla kollakat eritist – sel juhul tuleb süstekohta puhastada keedetud veega. Leetrite, mumpsi ja punetiste vaktsiini järel võib tekkida lühiajaline lööve, mis ei ole nakkusohtlik ja möödub. Kui laps on rahutu ja nutune, võib talle anda paratsetamooli. Kui lapsel palavikku pole, võib teda immuniseerimispäeval vannitada.

Põhjalikku teavet nakkushaiguste ja vaktsineerimiste kohta leiate laheküljelt www.vaktsineeri.ee.

Eesti riikliku immuniseerimiskava kalender

12-tunnine B-viirushepatiidi vastu (1)
3- kuni 5-päevaneTuberkuloosi vastu (1)
2-kuuneRotaviirusnakkuse vastu (1)
3-kuuneDifteeria, teetanuse, atsellulaarse läkaköha, inaktiveeritud poliomüeliidi, Haemophilus influenzae tüüp b nakkuse ja B-viirushepatiidi vaktsiin (1) + rotaviirusnakkuse vastu (2)
4,5-kuuneDifteeria, teetanuse, atsellulaarse läkaköha, inaktiveeritud poliomüeliidi, Haemophilus influenzae tüüp b nakkuse ja B-viirushepatiidi vaktsiin (2) + rotaviirusnakkuse vastu (3)
6-kuuneDifteeria, teetanuse, atsellulaarse läkaköha, inaktiveeritud poliomüeliidi, Haemophilus influenzae tüüp b nakkuse ja B-viirushepatiidi vaktsiin (3)
1-aastaneLeetrite, mumpsi, punetiste vastu (1)
1,5-kuni -2-aastaneDifteeria, teetanuse, atsellulaarse läkaköha, inaktiveeritud poliomüeliidi, Haemophilus influenzae tüüp b nakkuse ja B-viirushepatiidi vaktsiin (4)
6- kuni 7-aastaneDifteeria, teetanuse, atsellulaarse läkaköha ja inaktiveeritud poliomüeliidi vastu (5)
12-aastaneInimese papilloomiviirusnakkuse vastu (1,2)
13-aastaneLeetrite, mumpsi, punetiste vastu (2)
15- kuni 17-aastaneAtsellulaarse läkaköha, difteeria, teetanuse vastu (6)
Täiskasvanud (iga 10 aasta järel)(iga 10 aasta järel) Difteeria, teetanuse vastu