Vaktsineerimine

Vaktsiinid annava nakkushaiguste vastu loomuliku ja tõhusa kaitse.

Laste vaktsineerimine

Eesti riikliku immuniseerimiskava alusel vaktsineeritakse lapsi alates imikueast 11 nakkushaiguse vastu, mille põdemisel või levimisel võivad olla tõsised tagajärjed. Need haigused on tuberkuloos, B-viirushepatiit, rotaviirusnakkus, difteeria, teetanus, läkaköha, lastehalvatus, hemofiilusnakkus, leetrid, mumps ja punetised.

Patsiendi kulul (vaktsineerimise hinnakiri) on lapsi võimalik vaktsineerida ka teiste nakkushaiguste vastu nagu pneumokokknakkus, gripp, puukentsefaliit, A-hepatiit, B-hepatiit, inimese papilloomiviirusnakkus, meningokokknakkus, tuulerõuged jm.

Kuni kooliminekuni vaktsineerib lapsi pereõde või immuniseerimiskabineti õde. Kooliõpilasi vaktsineerib kooli tervishoiutöötaja.

Täpsemat infot vaktsineerimise kohta saate küsida perearstilt ja pereõelt, eriarstilt ja ämmaemandalt.

Vaktsiinidest põhjustatud kõrvaltoimed on enamasti kerged ja mööduvad. Pärast vaktsiinisüsti võib tõusta palavik ning süstekoht olla valus, punetav või turses. Tuberkuloosivaktsiini süstekohast võib tulla kollakat eritist – sel juhul tuleb süstekohta puhastada keedetud veega. Leetrite, mumpsi ja punetiste vaktsiini järel võib tekkida lühiajaline lööve, mis ei ole nakkusohtlik ja möödub. Kui laps on rahutu ja nutune, võib talle anda paratsetamooli. Kui lapsel palavikku pole, võib teda immuniseerimispäeval vannitada.

Põhjalikku teavet nakkushaiguste ja vaktsineerimiste kohta leiate laheküljelt www.vaktsineeri.ee.

Eesti riikliku immuniseerimiskava kalender

12tunnineB-viirushepatiidi vastu (1)1
1–5päevaneTuberkuloosi vastu (1)
2kuuneRotaviirusnakkuse vastu (1)
3kuuneDifteeria, teetanuse, atsellulaarse läkaköha, inaktiveeritud poliomüeliidi, Haemophilus influenzae tüüp b nakkuse ja B-viirushepatiidi vaktsiin (1) + rotaviirusnakkuse vastu (2)
4,5kuuneDifteeria, teetanuse, atsellulaarse läkaköha, inaktiveeritud poliomüeliidi, Haemophilus influenzae tüüp b nakkuse ja B-viirushepatiidi vaktsiin (2) + rotaviirusnakkuse vastu (3)2
6kuuneDifteeria, teetanuse, atsellulaarse läkaköha, inaktiveeritud poliomüeliidi, Haemophilus influenzae tüüp b nakkuse ja B-viirushepatiidi vaktsiin (3)
6 kuud kuni 7 aastat (k.a)Gripp3
1aastaneLeetrite, mumpsi, punetiste vastu (1)
1,5–2aastaneDifteeria, teetanuse, atsellulaarse läkaköha, inaktiveeritud poliomüeliidi, Haemophilus influenzae tüüp b nakkuse ja B-viirushepatiidi vaktsiin (4)*
6–7aastaneDifteeria, teetanuse, atsellulaarse läkaköha ja inaktiveeritud poliomüeliidi vastu (5)
12–14aastaneInimese papilloomiviirusnakkuse vastu4
13aastaneLeetrite, mumpsi, punetiste vastu (2)
15–16aastaneAtsellulaarse läkaköha, difteeria, teetanuse vastu
Täiskasvanud (iga 10 aasta järel)(iga 10 aasta järel) Difteeria, teetanuse vastu

1 Üksnes HBsAg-positiivsetel või raseduse ajal B-viirushepatiidi osas analüüsimata emadel sündinud riskirühma kuuluvad vastsündinud.
2 Üksnes rotaviirusnakkuse viievalentse vaktsiini korral. Märkus: Kui last vaktsineeritakse erinevate rotaviirusvaktsiinidega, siis igal juhul manustatakse 3 doosi.
3 Immuniseerimist tagatakse ka üle 7-aastastele alaealistele, kellel on terviseseisundi tõttu suurenenud risk raskelt haigestuda (südame ja veresoonkonna haigused, onkoloogilised haigused, immuunpuudulikkus, diabeet ja obstruktiivne kopsuhaigus)
4 Immuniseerimist võimaldatakse ka 15–18-aastastele (k.a).


* Märkus: Kui DTaP-IPV-Hib-HepB vaktsiini 4. doos on võrreldes immuniseerimiskavaga hilinenud ehk manustatakse vanuses 24 kuud kuni 36 kuud, siis võib selles vanuses kasutada hilineja immuniseerimiseks vaktsiini Infanrix Hexa või vaktsiinid DTaP-IPV (Tetraxim) ja Hib (Act-Hib) ja HepB (Engerix B).

Tähiste seletused:

  • HepB – B-viirushepatiidi vaktsiin
  • BCG – tuberkuloosi vaktsiin
  • RV – rotaviirusnakkuse vaktsiin
  • DTaP-IPV-Hib-HepB – difteeria, teetanuse, atsellulaarne läkaköha, inaktiveeritud poliomüeliidi, Haemophilus influenzae tüüp b nakkuse ja B-viirushepatiidi vaktsiin ( kuuevalentne vaktsiin)
  • MMR – leetrite, mumpsi ja punetiste vaktsiin
  • DTaP-IPV – difteeria, teetanuse, atsellulaarne läkaköha ja inaktiveeritud poliomüeliidi vaktsiin (neljavalentne vaktsiin)
  • HPV – inimese papilloomiviirusnakkuse vaktsiin
  • dTap – difteeria, teetanuse ja atsellulaarne läkaköha vaktsiin
  • dT – difteeria ja teetanuse vaktsiin