< Tagasi
Medicumi naistenõuandla ämmaemandad

4 levinumat küsimust ämmaemandatele: Medicumi ämmaemandad vastavad

Iga aasta 5. mail tähistatakse rahvusvahelist ämmaemandate päeva. Ämmaemand on iseseisev hea stressitaluvusega spetsialist, kes pakub tõenduspõhist personaalset abi turvalises ja kaasaegses keskkonnas naiste terviseküsimustes kogu elukaare jooksul.  

1. Kas ämmaemanda juurde võib pöörduda ka teismeline, kes soovib infot seksuaaltervise või rasestumisvastaste vahendite kohta? 

Noor pole kuigi lihtne olla. Medicumis on aga iga noore (14-26.a) küsimus oluline. Meie noortekabineti ämmaemandad on eelkõige abiks murede ja küsimustega, mis on seotud seksuaaltervise hoidmise ning vajadusel ka raviga. Meil on sõbralik ja eelarvamustevaba keskkond – aitame vastused leida sugulisel teel levivate haiguste teemal ning saada infot erinevates seksuaaltervise küsimustes, nagu suhted, identiteet, rasestumisvastased vahendid, raseduse kindlaks tegemiseks jms.

2. Kas ämmaemanda juures saan kontrollida suguhaiguste suhtes, kui ma pole rase? 

Jah, ämmaemanda juures saab naine end kontrollida suguhaiguste suhtes. Lisaks nõustame seksuaalelu küsimustes, rasestumisvastaste vahendite valikul ning oleme abiks lihtsamate günekoloogiliste vaevuste korral (nt tupepõletik). Samuti teostame emakakaelavähi sõeluuringut naistele vanuses 30-65.a, mis kuulub ämmaemandate igapäevatöö hulka. Emakakaelavähi sõeluuringule ehk skriiningusse on 2024.a oodatud naised kes on sündinud aastatel 1959, 1964, 1969, 1974, 1979, 1984, 1989 ja 1994. Uuringut tuntakse ka kui PAP-uuring.

3. Millal peaksin pöörduma ämmaemanda juurde, kui arvan, et võin olla rase? 

Kui menstruatsioon ei ole alanud tavapärasel oodataval ajal, siis esmalt tuleks teha hommikusest uriinist rasedustest, mille saab osta apteegist. Ämmaemanda juurde raseduse diagnoosimiseks on soovitatav pöörduda 6-8 rasedusnädal, siis on meil võimalik rasedus kinnitada ultraheliuuringu abil. 

Normaalse raseduse korral jälgib ning nõustab ja toetab naist (vajadusel ka tema kaaslast) ämmaemand. Riskide ilmnemisel suunab ämmaemand naise edasi vajalikele uuringutele ja täiendavale günekoloogi konsultatsioonile. 

Medicumi ämmaemand Elina teostab ka raseduskriisi nõustamist ja ämmaemand Velly omab ka vaimse tervise õe kutset ning nõustab naisi (vajadusel ka nende kaaslasi) reproduktiivperioodil vaimse tervise teemadel. 

4. Kuidas pääseb ämmaemanda vastuvõtule Medicumis? 

Hea naine! Meie ämmaemandad Bela Bauman, Eliis Sarapuu, Elina Piirimäe, Irina Nasennik, Jelena Pikkov, Niina Vassiljeva, Velly Roosileht ja Tatjana Zerlikman, on sulle toeks ja abiks kogu elukaare ulatuses.

Ootame Sind vastuvõtule nii Lasnamäele kui ka Kesklinna esindusse (Stockmanni 5. korrusel). Vastuvõtule saab mugavalt registreerida telefoni teel +372 605 0601 või Medicumi digiregistratuuris.