Laste vaktsineerimine

Eesti riikliku immuniseerimiskava alusel vaktsineeritakse lapsi alates imikueast 11 nakkushaiguse vastu, mille põdemisel või levimisel võivad olla tõsised tagajärjed. Need haigused on tuberkuloos, B-viirushepatiit, rotaviirusnakkus, difteeria, teetanus, läkaköha, lastehalvatus, hemofiilusnakkus, leetrid, mumps ja punetised.

Patsiendi kulul (vaktsineerimise hinnakiri) on lapsi võimalik vaktsineerida ka teiste nakkushaiguste vastu nagu pneumokokknakkus, gripp, puukentsefaliit, A-hepatiit, B-hepatiit, inimese papilloomiviirusnakkus, meningokokknakkus, tuulerõuged jm.

Kuni kooliminekuni vaktsineerib lapsi pereõde või immuniseerimiskabineti õde. Kooliõpilasi vaktsineerib kooli tervishoiutöötaja.

Täpsemat infot vaktsineerimise kohta saate küsida perearstilt ja pereõelt, eriarstilt ja ämmaemandalt.

Vaktsiinidest põhjustatud kõrvaltoimed on enamasti kerged ja mööduvad. Pärast vaktsiinisüsti võib tõusta palavik ning süstekoht olla valus, punetav või turses. Tuberkuloosivaktsiini süstekohast võib tulla kollakat eritist – sel juhul tuleb süstekohta puhastada keedetud veega. Leetrite, mumpsi ja punetiste vaktsiini järel võib tekkida lühiajaline lööve, mis ei ole nakkusohtlik ja möödub. Kui laps on rahutu ja nutune, võib talle anda paratsetamooli. Kui lapsel palavikku pole, võib teda immuniseerimispäeval vannitada.

Põhjalikku teavet nakkushaiguste ja vaktsineerimiste kohta leiate laheküljelt www.vaktsineeri.ee.

 Eesti riikliku immuniseerimiskava kalender

Lapse vanus

Haiguse nimetus, mille vastu vaktsineeritakse ja manustamise kordsus

12-tunnine B-viirushepatiidi vastu (1)
3- kuni 5-päevane Tuberkuloosi vastu (1)
2-kuune Rotaviirusnakkuse vastu (1)
3-kuune Difteeria, teetanuse, atsellulaarse läkaköha, inaktiveeritud poliomüeliidi, Haemophilus influenzae tüüp b nakkuse ja B-viirushepatiidi vaktsiin (1) + rotaviirusnakkuse vastu (2)
4,5-kuune Difteeria, teetanuse, atsellulaarse läkaköha, inaktiveeritud poliomüeliidi, Haemophilus influenzae tüüp b nakkuse ja B-viirushepatiidi vaktsiin (2) + rotaviirusnakkuse vastu (3)
6-kuune Difteeria, teetanuse, atsellulaarse läkaköha, inaktiveeritud poliomüeliidi, Haemophilus influenzae tüüp b nakkuse ja B-viirushepatiidi vaktsiin (3)
1-aastane Leetrite, mumpsi, punetiste vastu (1)
1,5-kuni -2-aastane Difteeria, teetanuse, atsellulaarse läkaköha, inaktiveeritud poliomüeliidi, Haemophilus influenzae tüüp b nakkuse ja B-viirushepatiidi vaktsiin (4)
6- kuni 7-aastane Difteeria, teetanuse, atsellulaarse läkaköha ja inaktiveeritud poliomüeliidi vastu (5)
12-aastane Inimese papilloomiviirusnakkuse vastu (1,2)
13-aastane Leetrite, mumpsi, punetiste vastu (2)
15- kuni 17-aastane Atsellulaarse läkaköha, difteeria, teetanuse vastu (6)
Täiskasvanud (iga 10 aasta järel) Difteeria, teetanuse vastu