Rasedate vaktsineerimine

Raseduse ajal võib vajadusel kasutada inaktiveeritud viirust/bakterit või selle antigeene sisaldavaid vaktsiine. Viirushaigused, mille vastu vaktsineeritakse on gripp, marutõbi, A-hepatiit, B-hepatiit, puukentsefaliit.

Gripivastast vaktsineerimist on vajavad naised, kelle raseduse teine ja kolmas trimester jäävad gripi kõrghooajale. Gripivaktsiin on kõigis raseduse järkudes ohutu. Pärast vaktsineerimist kandub ema immuunsus edasi ka lapsele, kaitstes teda esimese kuue elukuu jooksul. Ema vaktsineerimine on parim kaitse lapsele, sest alla kuue kuu vanuseid imikuid gripi vastu ei vaktsineerita. Rasedatel võib  gripp kulgeda raskelt ja põhjustada tõsiseid tüsistusi, suurem on tõenäosus sattuda haiglasse ja ka surra. Gripihaige raseda sündimata last ohustavad ka enneaegne sünd ja alakaalulisus.

A-hepatiidi immuunglobuliin on rasedale näidustatud  kahe nädala jooksul pärast haigustekitajaga kokkupuudet. Sel perioodil sündinud vastsündinule, nagu ka A-hepatiiti põdeva ema vastsündinule, on näidustatud kohe pärast sündi immuunglobuliini manustamine.

Tuulerõugete immuunglobuliin on näidustatud rasedale, kes pole tuulerõugeid põdenud ja on kontaktne tuulerõugeid põdeva isikuga. Immuunglobuliin on näidustatud vastsündinule, kui tema ema põdes tuulerõugeid 4 päeva enne sünnitust, sünnituse ajal või kuni 2 päeva pärast sünnitust.

Bakteriaalsed haigused, mille vastu vaktsineeritakse on teetanus, difteeria, pneumokokk, meningokokk, siberi katk, kõhutüüfus.

Raseduse ajal on vastunäidustatud nõrgestatud elusviirust/bakterit sisaldavad vaktsiinid (punetiste, mumpsi, leetrite, tuulerõugete, tuberkuloosi, poliomüeliidi, kollapalaviku vastu) ja raseda vaktsineerimine on näidustatud vaid siis, kui haigusega kokkupuude on tõenäoline/vältimatu. Kuigi vaktsineerimisega seoses pole lootekahjustusi kirjeldatud, on olemas teoreetiline risk loote haigestumiseks. Rasedusaegne vaktsineerimine ei ole raseduse katkestamise näidustus.

Üldiselt on vaktsineerimine imetamise ajal lubatud,  kuid vältida soovitatakse tuberkuloosivastast immuniseerimist.