Medicum uroloogia

Uroloogia

Medicum uroloogia

Uus teenus kesklinnas! Kuse- ja suguelunditega seotud haiguste diagnoosimiseks ja raviks tasub pöörduda uroloogi vastuvõtule.

Ureetrotsüstoskoopia

Tsüstoskoopia on endoskoopiline põieuuring, mis võimaldab uurida kusepõie ja kusiti limaskesta. Uuring viiakse läbi kohaliku tuimestuse all spetsiaalse instrumendiga, mida nimetatakse tsüstoskoobiks. Sellega sisenetakse kusiti kaudu põide ja kaamera abil kuvatakse kogu tegevus ekraanile ning vajadusel on võimalik nähtut uuringu käigus koheselt ka jäädvustada. Tavaliselt on kusepõie uuring ohutu ja hästi talutav ning seda teostatakse ambulatoorselt lokaalse tuimestusega, kasutades 2% Lidokaiin geeli.

Tsüstoskoopia abil on võimalik

  • diagnoosida kusiti ja kusepõie haigusi;
  • hinnata ravi efektiivsust;
  • eemaldada võõrkehasid põiest ja ureetrast;
  • diagnoosida kusepõie vähkkasvajat, vajadusel võtta proovitükke ja jälgida ravijärgset tulemust;
  • uurida verikusesuse e hematuuria põhjuseid.

Tsüstoskoopiat ei saa teha, kui patsiendil on

  • äge urotrakti põletik;
  • kusiti trauma;
  • kusiti väljendunud ahenemine.

Enne uuringut

Uuringu eelselt ei ole söömist ja joomist vaja piirata.

Kindlasti informeerige arsti ja õde, kui Te tarvitate verd vedeldavaid ravimeid või kui Teil esineb allergiat tuimestusainete suhtes.

Uuringu eelselt palutakse Teil tualettruumis kusepõis tühjendada. Seejärel palutakse Teil protseduuritoas alakeha lahti riietada ja sätitakse läbivaatuslaual uuringu tegemiseks õigesse asendisse. Genitaalpiirkond puhastatakse antiseptilise lahusega, kusiti tuimestatakse Lidokaiini sisaldava geeliga ning lastakse umbes 5 minutit mõjuda. Sel ajal on alakeha kaetud ühekordse linaga. Uuringut alustades sisestatakse tsüstoskoop kusitisse ning lükatakse aeglaselt ja ettevaatlikult edasi kusepõide. Kusepõis täidetakse steriilse loputusvedelikuga, mis võimaldab arstil vaadelda kogu põie seina.

Kui limaskestal leitakse ebanormaalsusi, on arstil võimalus koheselt võtta proovitükk e biopsia ja saata see analüüsimiseks laborisse. Kusiti ja kusepõie täieliku vaatluse lõpetamisel eemaldatakse instrument ettevaatlikult kuseteedest. Tsüstoskoobi sisseviimise ja protseduuri ajal palutakse Teil hingata rahulikult ja sügavalt, lõdvestuda ja mitte liigutada.

Alakeha ja kõhulihaste lõdvestumine, sügav ja rahulik hingamine aitavad kaasa uuringu paremale talumisele ning kusiti ja kusepõie limaskesta liigse traumeerimise vältimisele. Uuring kestab 3-10 minutit, koos ettevalmistusega pool tundi. Uuringu tulemusi selgitatakse patsiendile protseduuri ajal või kohe pärast uuringut.

Protseduuri järgselt võib mehhaanilise hõõrdumise tõttu esineda lühiaegne kipitustunne kusitis, sage ja/või valulik urineerimine ja veresegune uriin, mis võib kesta reeglina kuni 24 tundi. Need sümptomid mööduvad iseeneslikult paari päeva jooksul. Soovitame kaks kuni kolm päeva tarvitada tavalisest rohkem vedelikku. Vajadusel võtke käsimüügis olevaid valuvaigisteid (nt paratsetamool). Tüsistuste oht on minimaalne.

Tsüstoskoopia harva esinevad võimalikud tüsistused

  • kuseteede infektsiooni tunnused: valu ja kipitus urineerimisel, sage urineerimine, valu alakõhus/küljes;
  • väljendunud vereeritus ja/või verehüübed uriinis;
  • urineerimistakistus ja kusepõie mittetäieliku tühjenemise tunne.

Tsüstoskoopia üliharva esinevad võimalikud tüsistused

  • kusepeetus;
  • kehatemperatuuri tõus, vappekülm.

Nende sümptomite korral palun võtke ühendust uroloogia kabinetiga või pöörduge erakorralise meditsiini keskusesse.

Medicumi kesklinna uroloogia kabineti kontakttelefon: 5885 1814; E, N 8.30–15.30.

Laadi alla infoleht

Ureetrotsüstoskoopia infoleht eesti keeles >

Ureetrotsüstoskoopia infoleht inglise keeles >

Ureetrotsüstoskoopia infoleht vene keeles >