Reisivaktsineerimine

On riike, kus piiriületusel peetakse vaktsineerimistunnistust sama tähtsaks kui passi ja kus kaitsepookimised on kohustuslikud. Kindlasti tuleks eelnevalt küsida nõu võimalike nakkushaiguste ning vajalike kaitsesüstimiste kohta, kui sihiks on troopilised maad, kui reisite Vaikse ookeani piirkonna riikidesse või Aasiasse, Aafrikasse, Kesk- ja Lõuna-Ameerikasse. Reisivaktsineerimine sõltub reisisihist ja -kestvusest:

  • Mõnepäevasel äri- või konverentsireisil pealinna/suurematesse linnadesse, kui tingimused on suhteliselt ohutud, ei pea spetsiaalselt millegi vastu vaktsineerima.
  • Ühe-kahenädalasel ja pikemal turismireisil, kus külastatakse ka halbade hügieenitingimustega maakohti, peab end vaktsineerima sihtmaal sagedamini esinevate haiguste vastu.
  • Mitu kuud kestval reisil või sugulaste külastamisel peab end kindlasti vaktsineerima.
  • Kui välisriigis viibitakse enam kui pool aastat või kui riskipiirkonda külastatakse korduvalt, peab end vaktsineerima.

Reisil on võimalik nakatuda paljudesse haigustesse. Nakatumisviise on erinevaid: inimeselt inimesele, toidu, vee, putukate ja loomade kaudu,  jne. Nakatumist mõjutab ka reisisihtkohas viibimise kestvus.

Levinumad nakkushaigused, millesse võib reisides haigestuda, on difteeria, gripp, A-hepatiit, B-hepatiit, Jaapani-entsefaliit, kollapalvik, koolera, kõhutüüfus, leetrid, läkaköha, marutõbi, meningokknakkus, mumps, poliomüeliit, punetised, puukentsefaliit, rotaviirusenteriit, teetanus, tuberkuloos. Putukate levitatavad haigused on näiteks malaaria, Dengue- palavik, Chikungunya. Täpsem info haiguste kohta on siin http://reisivaktsiinid.ee/haiguskirjeldused

Korraga võib vaktsineerida kuni seitsme haiguse vastu. Antikehad kujunevad organismis välja 10-14 päeva jooksul, mistõttu on vaktsineerimise ja reisilemineku miinimumvahe kaks nädalat, soovitavalt kolm-neli nädalat. Paljud kaitsesüstid tuleb aga teha mitu kuud enne reisile asumist. Seetõttu soovitatakse riskipiirkondadesse sõitjatel vähemalt paar kuud enne reisi pöörduda perearsti poole tervisekontrolliks ja vaktsineerimiseks.

Immuniseerimiskavasse mittekuuluvad reisivaktsineerimised on tasulised. Vaktsineerimise hinnakiri

Täpsemat infot küsige perearstilt ja pereõelt, eriarstilt või ämmaemandalt. 

Siit võib leida vaktsiinisoovitusi kõikide riikide kohta 

Lisainfot leiate:

Terviseameti kodulehelt reisimine ja tervis