November on meeste tervise kuu – kui oled mees, tule tee PSA test

Miks peaks PSA (ehk prostata spetsiifiline antigeen) testi tegema?

Eesnäärmevähk on Eesti meestel kõige sagedasem kasvaja ning sellesse haigestumine suureneb iga aastaga.

Millises vanuses tuleks alustada PSA testidega?

Testi võivad teha mehed igas vanuses, aga regulaarselt kord aastas testimisega soovitatakse alustada alates viiekümnendast eluaastast.

Paljudes arenenud maades on eesnäärmevähk kujunenud kõige sagedasemaks diagnoositud vähi vormiks. Haigestumise risk suureneb mehe vananedes küllaltki kiiresti. Nii on haiguse esinemise tõenäosus meestel vanuses <40 eluaasta vaid 1 juhtum 10 000 mehe kohta, vanuses 40-59 eluaastat 1 juhtum 103 mehe kohta ja vanuses 60-79 eluaastat juba 1 juht 8 mehe kohta (allikas: meestetervis.ee).

PSA analüüsi verest on võimalik teha Medicumi laboris.

Teenus on tasuline, hind 8,72 eurot. Saatekirja ja eelregistreerimist ei ole vaja.

  • Tule Medicumi (Punane 61) registratuuri ja tasu analüüsi maksumus 8,72 €.
  • Edasi liigu teise korruse laborisse, võta verevõtu järjekorranumber ja tee test ära.
  • Vastusega saad tutvuda oma digiloos või meie kodulehel patsiendi portaalis Minu Medicum, soovi korral saad paberkandjal vastuse Medicumi laborist järgmisel tööpäeval.

Kui sinu analüüsi väärtused tekitavad küsimusi, aruta seda oma perearstiga või pöördu uroloogi vastuvõtule (tasulise vastuvõtu puhul ei ole saatekirja vaja). Registreeri vastuvõtule Medicumi digiregistratuuris või telefonil 605 0601.

Mis on PSA?

PSA on eesnäärmekoes toodetav valk. Selle sisaldus veres on normaalselt väga madal, kuid tõuseb eesnäärme healoomulise suurenemise, aga eriti eesnäärme kasvajate korral. PSA määramist kasutatakse eesnäärmevähi riski varajaseks avastamiseks ja ravi efektiivsuse hindamiseks.

PSA taseme tõusul veres võib olla mitmeid põhjuseid, see ei pruugi alati tähenda eesnäärmevähki. Lisaks eesnäärmekasvajale võib kõrgenenud PSA tase olla seotud ka eesnäärme healoomuliste muutustega, samuti mõjutavad PSA taset hiljutine seemnepurse, varasem eesnäärme uuring. Kõrgenenud PSA taseme korral on näidustatud lisauuringud uroloogi või meestearsti juures.

PSA sisaldus veres tõuseb vanusega, mistõttu referentsväärtused on vanusespetsiifilised.

Referentsväärtused:

Vastavalt Eesti Perearstide Seltsi ja Eesti Uroloogide Seltsi poolt koostatud meeste kusemishäirete käsitlus- ja ravijuhendile (Meeste kusemishäirete käsitlus- ja ravijuhend perearstidele. Aprill 2011, Eesti Arsti lisa) kasutatakse alates 1. juunist 2011 PSA tulemuste tõlgendamisel eesnäärmevähi riski hindamiseks vanusespetsiifilisi mediaanväärtusi:

Vanus Kontroll 4 a pärast Vanuseline mediaan Kontroll 1 a tagant Välista põletik ja eesnäärmevähk
40 – 49 a <0,7 µg/L 0,7 µg/L 0,7 – 1,4 µg/L >1,4 µg/L
50 – 59 a <0,9 µg/L 0,9 µg/L 0,9 – 1,8 µg/L >1,8 µg/L
60 – 69 a <1,4 µg/L 1,4 µg/L 1,4 – 2,8 µg/L >2,8 µg/L

Allikas: Synlab

 

Tagasi