
Kardioloogiline taastusravi
Kardioloogiline taastusravi on mõeldud erinevate südamelihase- ja veresoonkonnaprobleemidega patsientidele.
Programmis saavad osaleda patsiendid kellel on:
• olnud südameinfarkt
• krooniline südamepuudulikkus
• stabiilne stenokardia
• hiljuti tehtud südame pärgarterite šunteerimine/stentimine
• südameklapi lõikus
• ebaselge koormusdüspnoe (sh koormusastma diagnostika)
• metaboolne sündroom (ülekaalulisus)
• kõrge koronaarhaiguste risk kliinilise sümptomaatikata
• väheaktiivne eluviis ja potentsiaalse kardiovaskulaarhaiguste oht
• perifeersete arterite haigus (PAH).
Miks on kardioloogiline taastusravi vajalik?
Patsiendid, kes alustavad kardioloogilise taastusraviga parandavad oma füüsilist sooritust ja võimekust. Paraneb elukvaliteet. Patsiendid on õe ja füsioterapeudi pideva valve all, mis tagab turvatunde ja hajutab haiguse järgselt tekkinud hirme. Taastusravi meeskonda kuuluvad veel toitumisnõustaja ja psühholoog – see aitab meil parimal moel katta kõik patsiendi haiguse ja taastamisega seotud vajadused.
Pärast läbipõetud südamehaigust ei saa rääkida võimete arendamisest, vaid eelkõige kohanemisest kehalise koormusega. Regulaarsete treeningute tulemusel toimub kehalise võimekuse arendamine või saavutatud võimete säilitamine.
Esimene vastuvõtt on taastusarsti konsultatiivne vastuvõtt. Patsient ei pea olema heas füüsilises vormis, samuti ei ole oluline kui palju aega on möödunud infarktist või südameoperatsioonist. Selle vastuvõtu käigus kaardistab arst patsiendi põhilised südametervise näitajad ning lepitakse kokku järgmine vastuvõtt – kardiopulmonaalne koormustest.
Koormustesti tulemuste põhjal leitakse patsiendile vajalik koormustase, õige koormuse taluvust jälgitakse pulsikella abil. Peale koormustesti ja õige koormuse valikut suunab taastusarst patsiendi sobivasse treeninggruppi.
Treeningud toimuvad füsioterapeudi järelvalve all ja pulsikella kasutades. Kardioloogilise taastusravi treeningud toimuvad 3 korda nädalas kahe kuu jooksu (kokku 8 nädalat). Peale treeningperioodi kohtuvad patsient ja taastusarst taas, et hinnata tulemust koormustesti abil. Soovi korral saab patsient jätkata treeninguid ka peale 8 nädalast programmi.
Vastuvõtule saab registreerida telefonil 605 0601 või läbi digiregistratuuri, tuleb valida taastusarsti vastuvõtt (kardioloogilised patsiendid).
Medicumis on kardioloogiline taastusravi ravikindlustatud isikutele Eesti Haigekassa poolt täies mahus tasustatud.
Vastuvõtule tulemiseks on vajalik perearsti või eriarsti saatekiri. Tasulise vastuvõtu korral saatekirja ei ole vaja.